ÄMMAEMANDA
NÕUANDETELEFON

Valga haigla kliiniliste logopeedide eestvedamisel on valminud kõnearengut toetav raamat

07:04 03. oktoober 2019

Septembri alguses saabus müügile kogenud logopeedide ja kirjanik Heiki Vilepi koostööna valminud „Pesamuna kõneaabits“, mis toetab nii kõnelema hakkavate kui ka kõneprobleemidega laste arengut. Raamatu metoodika koostajateks kliinilised logopeedid Lea Kübar ja Darja Parts ning illustreerijaks Ott Vallik.

„Kõneprobleemidega laste arv on Eestis – ja tegelikult kogu maailmas – aasta aastalt järjest suurenemas,“ ütles raamatu ideeautor Lea Kübar. „Mõnedel andmetel on umbes 15 %-l 2-aastastest lastest  märgatud kõne arengu mahajäämust.  Mida varem ja teadlikumalt lapse kõnega tegeleda, seda tõenäolisem on, et mingeid kestvaid probleeme ei jää. Samuti  mitmed uuringud kinnitanud varajase logopeedilise sekkumise (enne 3. eluaastat) positiivset mõju lapse kogu arengule.“
„Pesamuna kõneaabitsa” eesmärgiks on toetada rääkima hakkava lapse kõne arengut. Logopeedide metoodika järgi koostatud raamat sobib nii eakohase arenguga (0-4 a), kui ka kõnetule (2-5a) lapsele. Aabits on mõeldud kasutamiseks  lapsevanematele, õpetajatele ja  logopeedidele.
Kübara sõnul on oluline, et aabitsa teemad oleksid seotud igapäevaeluga ning salmid kasutatavad laste endi toimingutes. „Lihtsad humoorikad jutud toetavad järelekordamis- ning kõnelemissoovi. Materjal võimaldab tähtede õppimist ja vastavad salmid nende kiiremat meeldejäämist,“ seletas Kübar.
Raamatut on võimalik osta  e-post aadressil http://www.vilep.com/toode/pesamuna-koneaabits/ ning alates 6. septembrist ka raamatupoodidest üle Eesti.
Raamatu küljendas Margus Nõmm, kirjastas A-Disain OÜ ning trükkis Trükikoda Greif. Raamatu ilmumist toetas Hasartmängumaksu Nõukogu.