PEREARSTIKESKUS REGISTRATUUR 7665220

Vaimse tervise õe vastuvõtt Valga haiglas

12:25 13. mai 2021

Millal pöörduda abi saamiseks vaimse tervise õe vastuvõtule?

Kui inimene tunneb, et vaimse tervisega seotud sümptomid tema elu häirima hakkavad (nt. kõrgenenud ärevus, sagedasti esinev meeleolulangus, huvi puudumine asjade suhtes mis varem valmistasid rõõmu, raskused oma mõtetega toimetulekul jne.), on mõistlik pöörduda asjatundja konsultatsioonile.

Muutused unerütmis, toitumises, suhetes, toimetulekus tööl, kodus või koolis võivad toimuda küll aegamööda, kuid need on siiski tunnused, mida on kergem märgata kui näiteks rõõmu tundmise vähenemist. Kuulda tasub võtta ka lähedaste inimeste mõtteid ja tähelepanekuid. Kui esineb näiteks üks-kaks depressiooni sümptomit mõne päeva või nädala jooksul, ei ole muretsemiseks põhjust – kui neid leidub juba enam ning kuu jooksul, oleks põhjust abi otsida.  Abi tasub viivitamata otsida sel juhul, kui pähe tükivad enesetapumõtted või isegi plaanid!

Vaimse tervise õde on õendusala spetsialist, kes osutab õendusabi reaalsete ja potentsiaalsete vaimse tervise probleemide puhul ning tegeleb vaimse tervise alase edendus- ja ennetustööga. Vaimse tervise õde osutab õendusabi kas iseseisvalt või koos eriarstiga, ta teeb koostööd teiste tervishoiumeeskonna liikmetega : psühhiaatri, psühholoogi, sotsiaaltöötaja  ja teiste erialade spetsialistidega. Vaimse tervise õe vastuvõtule saavad  pöörduda patsiendid esmasel pöördumisel  ja ka need, kellel on ravi juba alustatud ning kes vajavad tervise seisundi jälgimist. Vaimse tervise õde täpsustab ja hindab terviseseisundit, nõustab ning vajadusel suunab edasi psühhiaatri vastuvõtule.

Võib pöörduda otse konsultatsiooniks, terviseseisundi hindamiseks, terviseriskide analüüsiks, patsiendi ja tema lähedaste nõustamiseks nende igapäevaelu toimetuleku edendamiseks psüühikahäire põhiselt, seisundi jälgimiseks, alkoholi tarvitamise vähendamiseks/loobumiseks/kontrolli alla saamiseks, või kui tunnete, et teie vaimne tervis on halvenenud või halvenemas.

Ära jää oma murega üksi!

Vastuvõtule saab registreerida:

tiina.tuhkanen@valgahaigla.ee või registratuuri kaudu 7665100

AS Valga Haigla vaimse tervise õde Tiina Tuhkanen – Kostrova

Vaimse tervise abi on leitav ka veebilehelt https://peaasi.ee/